KLIENDILEPINGU ÜLDTINGIMUSED
(kehtivad alates 1.09.2018. a. nii paberkandjal allkirjastatuna kui Büroo
veebilehel nähtavaks tehtuna)
Vastu võetud advokaadiühingu
Arumäe & Sipari Advokaadibürood OÜ
juhatuse otsusega 27.08.2018. a.
Käesolevate üldtingimustega Arumäe & Sipari Advokaadibürood OÜ (edaspidi Advokaadiühing) kliendileping on õiguslikus tähenduses kliendilepingus nimetatud isikute (Klient, Advokaadiühing ja Advokaat) vaheline käsundusleping, mis on sõlmitudvõlaõigusseaduse (VÕS) käsunduslepingut reguleerivate sätete, advokatuuriseaduse
(AdvS) kliendilepingut reguleerivate sätete ning Eesti Advokatuuri eetikakoodeksi (EK) õigusteenuse lepingut reguleerivate sätete alusel.
1. Käsundi täitmisel on Advokaadiühing ja Advokaat volitatud esindama Klienti kõikides käsundiga seotud küsimustes, esindades ja kaitstes Klienti kohtus, vahekohtus, kohtueelses menetluses ja mujal, koostades Kliendile vajalikke dokumente ja tegutsedes Kliendi huvides. Eeldatakse, et Advokaadiühingu ja õigusteenust osutava Advokaadi volitused ei ole piiratud, välja arvatud juhul, kui Klient on kirjalikult teavitanud soovist volitust piirata. Kui Advokaadil on vaja tõendada, et tal on õigus Klienti esindada, annab Klient Advokaadile vastava volikirja.
2. Advokaadina käsitletakse Eesti Advokatuuri liiget, kes on vandeadvokaat või vandeadvokaadi abi. Vandeadvokaat osutab õigusteenust iseseisvalt. Vandeadvokaadi abi osutab õigusteenust vandeadvokaadist juhendaja või patrooni juhendamisel.
3. Vajadusel on õigusteenust osutaval Advokaadil õigus kasutada teenuse osutamisel Advokaadiühingu peetavas büroos tegutsevate koosseisuliste töötajate abi, kelle tegevuse eest vastutavad Advokaat ja Advokaadiühing.
4. Advokaadiühingu juristid, kes ei ole Eesti Advokatuuri liikmed, ei osuta õigusteenust, vaid assisteerivad Advokaati. Tööülesannete täitmisel kaasatud isikutele laienevad samad tingimused, milles pooled on kokku leppinud Advokaadi suhtes, arvestades, et kaasatud isikud ei osuta iseseisvalt õigusteenust.
5. Advokaadiühingul on õigus väljastada büroos töötavatele advokaatidele Käsundi täitmiseks vajalikke Kliendi esindusõigust kinnitavaid volikirju.
6. Advokaat on õigusteenust osutades sõltumatu ning juhindub seadustest, advokatuuri organite õigusaktidest ja otsustest, advokaadi kutse-eetika nõuetest, sh eetikakoodeksist, ning headest kommetest ja südametunnistusest. Advokatuuriseadus, eetikakoodeks ja kodukord on kättesaadavad Eesti Advokatuuri kodulehel ( www.advokatuur.ee ).
7. Advokaadid on pädevad osutama õigusteenust ainult Eesti ja Euroopa Liidu õiguse alusel. Oma üldisest kogemusest tulenevalt võivad büroo advokaadid Kliendi soovil ja Kliendi huvidest lähtuvalt avaldada arvamust ka teistes jurisdiktsioonides kehtiva õigusega seonduvates küsimustes, kuid seda ei saa pidada õigusteenuse osutamiseks ning Advokaadiühing ei võta vastutust selliste arvamuste eest.
8. Advokaadiühingu peetavas büroos tegutsevad advokaadid tegutsevad Kliendile õigusteenust osutades üldiselt tunnustatud kutseoskuste tasemel Kliendi jaoks parima kasuga ja advokaadilt eeldatava hoolsusega, kuid ei taga konkreetse tulemuse saavutamist. Bürool ei ole kohustust pärast ülesande täitmist Kliendile antud teavet ega arvamusi ega büroo poolt ettevalmistatud dokumente parandada ega täiendada seoses õigusaktide muutumise, kehtetuks tunnistamise, kohtupraktika muutumise või mis tahes muude asjaolude muutumise või teatavaks saamisega pärast tööülesannete täitmist, kui kirjalikku taasesitamist võimaldavas või kirjalikus
vormis ei ole kokku lepitud teisiti.
9. Teave, mida Advokaadiühing ja selle peetav büroo on seoses käsundi täitmisega saanud, on konfidentsiaalne. Klient võib kirjalikult taasesitatavas vormis antud nõusolekuga Advokaadiühingu konfidentsiaalsuskohustusest vabastada. Advokaadiühingul on õigus Kliendi eraldi nõusolekuta avaldada kolmandatele isikutele (sh notaritele, tõlkidele, pankadele ja riigiasutustele) Kliendiga seotud konfidentsiaalset informatsiooni ja dokumente, kui see on vajalik käsundi täitmiseks või kui vastav kohustus tuleneb seadusest. Muuhulgas täidavad Advokaadiühing ja Advokaat rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest ja selle alusel antud õigusaktidest tulenevaid kohustusi.
10. Bürooväliste nõustajate, sealhulgas audiitorbüroode ning teiste riikide advokaadibüroode ja advokaatide kaasamine saab toimuda vaid Kliendi eelneval nõusolekul.
11. Advokaat võib omal algatusel ja advokaadibüroo pidaja nõusolekul loobuda kliendilepinguga võetud kohustusest või lõpetada kliendilepingu, kui klient on esitanud nõude, mille täitmiseks advokaat peab rikkuma seadust või kutse-eetika nõudeid, või kui klient on rikkunud kliendilepingu olulist tingimust.
12. Advokaat on kohustatud hoidma saladuses talle õigusteenust osutades teatavaks saanud andmeid, tema poole õigusteenuse saamiseks pöördumist ja õigusteenuse eest makstud tasu suurust. Kohustus ei ole ajaliselt piiratud ja kehtib ka pärast advokaaditegevuse lõppemist. Kohustus kehtib ka advokaadibüroo töötaja ja advokatuuri töötaja kohta ning selle avaliku teenistuja kohta, kellele on advokaadi kutsesaladus teatavaks saanud teenistuskohustusi täites. Advokaadi poole õigusteenuse saamiseks pöördumise ja temale õigusteenuse eest makstud tasu suuruse saladuses hoidmise kohustus ei kehti riigi õigusabi osutamise ja selle eest makstava tasu suhtes.
13. Kliendi kohustusteks on:
1) Käsundiga seonduvate ettepanekute täpne formuleerimine ja nende täitmiseks vajalike dokumentide ning muu vajaliku informatsiooni õigeaegne esitamine Advokaadiühingule ja selle peetavale büroole;
2) Käsundi täitmise eest tasumine vastavalt Käsunduslepingus kokkulepitule;
3) Muu kaasabi osutamine, mis on vajalik Käsundi täitmiseks;
4) Büroo viivitamatu teavitamine kõikidest asjaoludest, mis võivad mõjutada Lepingu täitmist ja osutava teenuse sisu (sh enda kontaktandmete muutumine);
5) Advokaadiühingule ja selle peetavale büroole viivitamatult kirjaliku teate esitamine, kui Klient on seisukohal, et büroo on Kliendilepingut rikkunud, sh kui büroo on Kliendi arvates põhjendamatult jätnud järgimata Kliendi antud juhiseid.
14. Lepingust tulenevate kohustuste täitmisel on Pooled kohustatud:
1) Näitama üles head tahet ja arvestama vastastikuste huvidega;
2) Tagama Lepingu täitmise käigus teineteiselt saadud informatsiooni konfidentsiaalsuse;
3) Teatama teisele Poolele viivitamatult oma kohustuste täitmisega seonduvatest takistustest, mis on tekkinud või tõenäoliselt võivad tekkida.
15. Kliendil on õigus tutvuda Käsundi täitmisega seotud materjalidega ning omada ülevaadet Käsundi täitmise seisust, esitades Büroole vastavasisulise taotluse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
16. Klient on teadlik, et Büroole antavate Käsundite ja Büroole esitavate küsimuste ja selgitustaotluste täpne formuleerimine ning Büroo poolt esitatud küsimustele täpne ja tähtaegne vastamine vähendab Büroo poolt täidetavate Käsundite osutamiseks kuluvat aega ja vastavalt Kliendi poolt Büroole makstavat tasu, kui tasu põhineb ajatasul.
17. Klient nõustub informatsiooni vahetamisega elektrooniliselt interneti teel. Klient kinnitab, et on teadlik riskidest, mis kaasnevad elektroonilise posti edastamisega: sõnumid võivad kaduda, konfidentsiaalset ja isiklikku informatsiooni võidakse tahtlikult või mittetahtlikult muuta, varastada või kolmandatele isikutele avaldada. Advokaadiühing ei vastuta selliste riskide realiseerumisel tekkiva kahju eest.
18. Büroo korraldab Kliendi materjalide, eelkõige originaaldokumentide hoidmise, säilitamise ja tagastamise vastavalt Eesti Advokatuuri juhatuse poolt vastu võetud kehtivale „Kliendi materjalide hoidmise juhendile“. Kliendi materjalide hoidmine, säilitamine ja tagastamine Käsundi täitmise ajal on Kliendile tasuta. Juhul, kui Klient soovib hoiustada oma materjale büroos ka pärast Käsundi täitmist, võib büroo nõuda Kliendilt selle eest hoiutasu. Hoiutasu suurus on 30 € kalendrikuus, millele lisandub käibemaks.
19. Esimese käsundi andmisel lepivad Advokaadiühing ja Klient Kliendilepingus kokku käsundile kohalduva advokaaditasu vormi (so kas ajatasu, koondtasu, osatasu või tulemustasu vm kokkuleppe). Kui kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ei ole kokku lepitud teisiti, siis eeldatakse, et Klient tasub käsundi täitmise eest ajatasuna Advokaadiühingu kehtiva, büroos Kliendile kättesaadava hinnakirja alusel, kusjuures minimaalne arvestusühik on kuus (6) minutit, ehk 1/10 astronoomilisest tunnist.
20. Tasu kuulub tasumisele rahas. Hinnakirjas toodud hindadele lisandub Eesti Vabariigis kehtiv käibemaks, v.a. juhul kui Käsunduslepingus on kokku lepitud teisiti. Lisaks hüvitab Klient kulud, mida Advokaadibüroo on otseselt seoses käsundi täitmisega kandnud.
21. Advokaadiühingul on õigus ühepoolselt muuta õigusteenuse tasu üks kord aastas, teatades sellest Kliendile kirjalikku taasesitamist võimaldavas või kirjalikus vormis ette 30 kalendripäeva. Lisaks on Advokaadiühingul õigus muuta tasu, kui muutuvad Kliendilepingu sõlmimise aluseks olnud asjaolud või kui Kliendilepingus kokkulepitud õigusteenus osutub oluliselt keerulisemaks ja mahukamaks, kui pooled Kliendilepingu sõlmimisel võisid ette näha. Tasu muutumisega mittenõustumise korral on Kliendil õigus Kliendileping üles öelda.
22. Juhul, kui pooled on Kliendilepingus kokku leppinud, et Klient tasub tasu kindlas suuruses (so koondtasu) või osana Kliendi kasust, mida ta saab õigusteenuse osutamise tõttu (so osatasu), kuid Klient jääb arve(te) maksmisega viivitusse, siis on Advokaadiühingul õigus rakendada Käsundile tervikuna või selle mistahes osale arveldamise ajal kehtivat ajatasu hinnakirja.
23. Juhul, kui Käsundit täidetakse väljaspool büroo ruume, lisandub kokkulepitud tasule sõidutasu summas 0,3 eurot kilomeeter ning tasu sihtkohta ja tagasi jõudmiseks kulutatud aja eest summas 50.- eurot tund, millele lisandub käibemaks.
24. Pooled võivad leppida kokku tasuarvestuse teistsugustes alustes, võttes arvesse Käsundi keerukuse astet, tulemuse kasulikkust Kliendile või teisi asjaolusid.
25. Juhul, kui Klient teeb Advokaadiühingule ja Advokaadile ülesandeks Käsundi täitmise või avaldab Käsundi täitmiseks vajaliku informatsiooni vähem kui kolm (3) tööpäeva enne Käsundi täitmise tähtpäeva, korrutatakse Advokaadi ajatasu (tunnitasu) kordajaga 1.5.
26. Käsundi täitmisel Kliendi nõudel väljaspool Advokaadiühingu peetava büroo tavapärast tööaega (E-N, 09.00-17.00) korrutatakse Advokaadi ajatasu kordajaga 2.
27. Bürool on õigus nõuda Kliendilt enne õigusteenuse osutamisele asumist mõistlikus ulatuses ettemakset õigusteenuse tasu ja hüvitamisele kuuluvate kulude eest ning seada Käsundi täitmisega alustamine või Käsundi täitmise jätkamine sõltuvusse ettemaksu laekumisest.
28. Büroo esitab Kliendile perioodilise arve, mis sisaldab nii tasu Tööülesannete täitmise eest kui ka Tööülesannete täitmisega seotud kulusid.
29. Eelneval kokkuleppel Kliendiga saadab Advokaadiühing enne arve väljastamist Kliendile tutvumiseks arvet selgitava spetsifikatsiooni.
30. Klient kohustub arve tasuma seitsme (7) kalendripäeva jooksul, arvates arve väljastamisest Advokaadiühingu poolt, kui arvel pole märgitud teistsugust maksetähtpäeva.
31. Tööülesannete täitmisel on minimaalseks arvestusühikus 0,1 tundi ehk 6 minutit. Arveldamisele kuulub kogu Büroo poolt Kliendi ülesandel teostatud töö, sh telefonikõnelused ja kirjavahetus Kliendiga või kolmandate isikutega. Arveldamisele kuulub ka Kliendile Tööülesannete täitmise sisust ja seisust ülevaate andmisele kulunud aeg ning aeg, mis on kulunud Kliendi selgitustaotlustele vastamiseks.
32. Kui Tööülesannete täitmine ei seisne ühekordses konsultatsioonis ning Klient ja Advokaadiühing ei ole kokkuleppinud teisiti, siis on Kliendil õigus nõuda arve esitamist jooksval kuul täidetud Tööülesannete eest järgneva kuu 5. kuupäevaks.
33. Arve tasumisega viivitamisel on Advokaadiühingul õigus nõuda Kliendilt viivist ulatuses null koma viis protsenti (0,5%) igeaegselt tasumata summalt iga viivitatud kalendripäeva eest. Juhul, kui Käsundiandja viivitab arve tasumisega rohkem kui 15 päeva või langeb viivitusse vähemalt teise arve õigeaegse tasumisega kuuekuulise perioodi jooksul, loetakse seda lepingu olulise tingimuse rikkumiseks ja Käsundisaajal on õigus leping üles öelda. Käsundiandja kohustub arvete tasumise tähtaegu korrektselt järgima ja ise tähtaegade ning viiviste osas arvestust pidama. Arve tasumisega igakordse hilinemise korral võib Käsundisaaja saata Käsundiandjale meeldetuletuse. Iga sellise meeldetuletuse saamise korral tasub Käsundiandja meeldetuletustrahvi 1% võlgnetavast netosummast.
34. Juhul, kui Kliendil on esitatud arve suhtes vastuväiteid (sh Tööülesannete tegeliku täitmise või nende mahu suhtes), teatab ta sellest Büroole kohe pärast arve saamist. Vastuväite kohesel esitamata jätmisel eeldatakse, et Kliendil ei ole arvele (sh arvel märgitud Tööülesannete täitmisele ja nende mahule) vastuväiteid. Põhjendatud vastuväite korral ei loeta Klienti arve tasumisega viivituses olevaks.
35. Advokaadiühing ja Advokaat vastutavad solidaarselt käsundi täitmisel Kliendile süüliselt tekitatud otsese varalise kahju eest. Vastutus on piiratud 64 000 euroga välja arvatud kui Kliendilepingus on kokku lepitud teisiti. Advokaadiühing ja selle peetavas büroos tegutsevad advokaadid ei vastuta Kliendi saamata jäänud tulu ega mittevaralise kahju eest.
36. Tööülesannete täitmine peatatakse, kui Kliendilt on saadud vastav korraldus või kui bürool on alust kahelda Kliendi suutlikkuses või soovis täidetud või täidetavate Tööülesannete eest tasuda mõistliku või arvel ette nähtud aja jooksul.
37. Tööülesannete täitmist ei peatata, kui see oleks vastuolus Eesti Advokatuuri poolt kehtestatud sisereeglitega või kui peatamine võib Kliendile põhjustada olulise kahju ning Kliendil ei jää tõenäoliselt piisavalt aega tasumisnõudele reageerimiseks.
38. Bürool on õigus peatada Tööülesannete täitmine ka juhul, kui Klient rikub muid Lepingulisi kohustusi büroo ees, sh ei anna tähtaegselt Tööülesannete täitmiseks vajalikku juhist, mille andmist on büroo Kliendilt palunud, või ei tee seda büroo palves ettenähtud vormis.
39. Kliendile Advokaadiühingu esitatud arve õigeaegsel tasumata jätmisel on bürool lisaks õigusele peatada Tööülesannete täitmine ka õigus nõuda Kliendilt viivist ja kasutada Kliendi dokumentide suhtes kinnipidamisõigust kuni Kliendile esitatud arve täies ulatuses tasumiseni.
40. Kliendileping jõustub, kui Pooled on sellega nõustunud. Kliendileping sõlmitakse üldjuhul tähtajatult, kui lepingus pole teistsugust kokkulepet.
41. Kliendileping lõpetatakse erakorraliselt ilma etteteatamistähtajata, kui Klient Advokaadi poolt Tööülesande täitmisel:
1) esitab võltsitud tõendeid ja Advokaat on tõendi võltsimisest teadlik;
2) nõuab, vaatamata Advokaadi selgitusele, et Advokaat kasutaks seadusega vastuolus olevaid vahendeid või viise Kliendi huvide kaitsmiseks;
3) nõuab, et Advokaat tegutseks viisil, mis ei ole kooskõlas Advokaadi au ja väärikusega või kutse-eetika nõuetega;
4) rikub Lepingut oluliselt või korduvalt;
5) tegutseb Advokaadi juhiste vastaselt või muul viisil väljendab selgelt, et ta on kaotanud usalduse Advokaadi vastu;
6) annab Advokaadile Kliendi huve kahjustavaid või Tööülesannete täitmiseks ilmselgelt kasutuid juhiseid ning hoolimata Advokaadi selgitusest, ei loobu nende juhiste järgimise nõudmisest;
7) ei esita dokumente või andmeid, mida Advokaat nõuab rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise nõuete täitmiseks, või kui esitatud dokumendid ja andmed ei kõrvalda Advokaadi kahtlust, et tehingu eesmärgiks võib olla rahapesu või terrorismi rahastamine.
42. Tööülesannete täitmisest loobumine ei võta Advokaadiühingult õigust tasule juba täidetud Tööülesannete ja kantud kulude eest.
43. Lepingu lõpetamisel jälgitakse, et Kliendile jääks piisav aeg reageerida ja leida endale uus esindaja enne Tööülesannete raames ettenähtavat järgmist sündmust (nt istungit või menetlustähtaega). Kui Lepingu sisuks on esindamine kohtus või ametiasutuses, siis teavitatakse Lepingu ja volituste lõppemisest viivitamatult kaasja menetlevat kohut või ametiasutust.
44. Kui Tööülesannete täitmine kujuneb võimatuks tulenevalt huvide konfliktist, spetsialiseerumise puudumisest, õigusliku positsiooni kooskõlastamise võimatusest või muul põhjusel, siis teatab büroo sellest Klienti viivitamatult ning võimaluse korral osutab Kliendile abi uue esindaja leidmisel.
45. Käsundi täitmisega seotud teave, dokumendid ja arved edastatakse Kliendile teistsuguse kokkuleppe puudumisel e-kirjaga.
46. Kliendile e-kirja teel edastatud teated (sh arved) loetakse Kliendi poolt kätte saaduks, kui teate edastamisest on möödunud viis (5) kalendripäeva.
47. Lepingut võib muuta vaid kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Kirjalikku taasesitamist võimaldava vormi järgimata jätmisel on muudatus tühine.
Lae tekst alla PDF fordmaadis siit